jahad_header (5)
  • فیش حقوق كاركنان سازمان جهادکشاورزی خوزستان مربوط به ماه شهریور ( ۶ ) سال ۱۴۰۰ و ماههاي قبل از آن در اين پورتال درج گرديد و قابل مشاهده و چاپ می باشد

افزايش كمي و كيفي توليد كلزا با مديريت صحيح علف هاي هرز مزرعه

افزايش كمي و كيفي توليد كلزا با مديريت صحيح علف هاي هرز مزرعهكلاس هاي آموزشي و مهارتي داشت كلزا در شهرستان بهبهان برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهبهان با اشاره به برگزاري كلاس هاي آموزشي و مهارتي داشت كلزا در شهرستان بهبهان گفت: از عوامل مهم محدود كننده رشد و توسعه كلزا، عدم مبارزه صحیح و کنترل بموقع علف هاي هرز مزارع است.

رشیدی با تاکید بر اینکه افزايش كمي و كيفي روغن توليدي كلزا در گرو مديريت صحيح علف هاي هرز مزرعه است، افزود:علف های هرز با مصرف مواد غذایی خاک و ایجاد رقابت تغذیه ای با کلزا موجب کاهش تولید شده و در نهایت با اختلاط بذور علف های هرز با بذور کلزا موجب کاهش کیفیت و کمیت محصول تولیدی و ارزش کیفی روغن استحصالی می شود.

به گفته رشیدی، علف هاي هرز علاوه بر ایجاد خسارت های ذکر شده، به دليل میزبانی دوره ای از سیکل زندگی برخی از آفات و عوامل بیماری زا، باعث وارد شدن خسارت به محصول كلزا خواهند شد. لذا، کنترل علف های هرز با روش های تلفیقی و استفاده از توصیه های کارشناسان مربوطه موجب جلوگیری از بروز خسارات جبران ناپذیر خواهد شد.

وی ادامه داد: مهمترين علف‌هاي هرز پهن برگ‌ مزارع كلزای منطقه خردل وحشي، شلمبيك و كنگر ‌وحشي، پنیرک، وایه و علف‌هاي هرز باريك برگ جو وحشي‌ و يولاف هستند كه کنترل خردل وحشی به دلیل هم خانواده بودن با كلزا به سختی امکان پذیر است و مؤثرترین روش کنترل آن استفاده از علف کش های خاک کاربرد می باشد.

رشیدی در ادامه، با اشاره به اینکه براى اجرای مبارزه تلفیقی می توان از روش های زراعی، مکانیکی و شیمیایی به طور همزمان سود برد، توصیه کرد با ماخار نمودن و شخم زمین قبل از کاشت، استفاده از علف کش های خاک کاربرد (بوتیزان استار و ترفلان)، وجین دستی علف های هرز و استفاده از علف کش های پس رویش (لونترل، گالانت، گالانت سوپر و ...) از رشد و گسترش علف های هرز در مزرعه جلوگیری بعمل آمده که در نهایت موجب افزایش عملکرد محصول و بالا رفتن کیفیت آن خواهد شد.

Trackback URI: https://ajkhz.ir:443/main/index.php/trackbackNews/2541

دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom